wtorek, 28 maja 2013

Wizyta nad morzem w hrabstwie Dorset

Ostatnio pogoda dopisała, więc Czarek koniecznie chciał zabrać mnie w pewne specjalne miejsce, które zwiedził podczas jednego ze ślubnych serwisów - miasteczko Christchurch w hrabstwie Dorset, nad samym kanałem La Manche (zwanym tutaj Kanałem Angielskim).

Bardziej chodziło o obejrzenie okolic zamku Highcliffe, okolicznego rezerwatu, plaż i klifów.  Highcliffe Castle to prawdopodobnie najlepiej zachowany do tej pory przykład popularnego w architekturze na przełomie XVIII i XIX wieku stylu romantycznego. Powstała na szczycie klifu rezydencja to pomysł osiemnastowiecznego dyplomaty Lorda Stuarta de Rothesay. Jej budowa trwała 5 lat, od 1831 roku. Przez lata istnienia odwiedzana była przez wielu znamienitych gości, głównie z królewskich i arystokratycznych rodów Wielkiej Brytanii, jak i całej Europy (Włoch, Norwegii, czy Hiszpanii), ale także artystów i pisarzy. Pierwszą ważną osobistością, która odwiedziła posiadłość była w 1842 roku królowa Adelajda, żona króla Williama IV. W 1907 roku Hghcliffe Castle upodobał sobie na wakacyjny wypoczynek cesarz Niemiec Wilhelm II. Spędził tam trzy tygodnie wiodąc żywot angielskiego ziemianina. Stał się przez to bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, co zupełnie się odwróciło za sprawą jego działań podczas I Wojny Światowej.To drzewko to rododendron
  Do zamku szliśmy drogą przez rezerwat Steamer point co w wolnym przekładzie oznacza - Punkt parowcowy (przystań). Nazwa wzięła się od parowca wciśniętego w szczelinę skalną. Nie był to jednak wypadek a ponoć celowe działanie zlecone przez Lorda Stuart'a de Rothesay'a. Parowiec pełnił funkcję obiektu mieszkalnego aż do początków XX wieku.  W czasie wojny na Steamer Point mieściła się wojskowa stacja badawcza, w której pracowano nad ochroną radarową południowego wybrzeża Anglii.

Pierwotnie Steamer Point należał po prostu do posiadłości zamku Highcliffe i miał za zadanie utrzymywać klif na swoim miejscu. Teraz jest to urokliwy rezerwat przyrody, w którym dominują dęby, jawory i rododendrony.

A jak wygląda brzeg morza? No tutaj trzeba nadmienić, że znaczna część wybrzeża hrabstwa Dorset została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest to tzw. Jurassic Coast. A co w tym takiego niezwykłego? Wybrzeże Jurajskie składa się z klifów będących utworami triasu, jury i kredy z ery mezozoicznej, sprzed 180 milionów lat. Wybrzeże odznacza się bogactwem unikalnych utworów geologicznych, będących przykładem różnorodności form krajobrazowych.  Zważywszy na jakość i wyjątkowość utworów geologicznych Wybrzeże Jurajskie jest przedmiotem badań międzynarodowych. Mary Anning, która badała skamieliny wokół Lyme Regis, odkryła tutaj na początku XIX w. pierwszą kompletną skamielinę ichtiozaura.To tyle jeśli chodzi o historię. Plaże znajdujące się u stóp klifów są piaszczysto - kamieniste.
2 komentarze:

 1. Co slychać u Ciebie? Czy już wyszłaś na prostą w sprawach zawodowych?

  Ewa-damarina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuję nad tym cały czas, ale jeszcze nie mogę tego opisać ;) Mogę powiedzieć jedno - ze znajomymi remontujemy stajnię.

   Usuń